Хайде на работа
ако освен да учиш и да се забавляваш, ти се налага и да работиш…
Докато се обучаваш и все още нямаш задълбочени познания в някоя конкретна област, работата ти ще е от общ характер или „за неспециалисти”. Работното време ще варира в зависимост от натовареността в университета. И тук е мястото да благодарим на онлайн търсачките, където преди пускането на обява за работно място, работодателят трябва да отговори на въпроса дали тази работа е подходяща за студенти или не. Това значително облекчава мисията „търсене на работа“. Eто и няколко сайта за работа за студенти:
- Филиал „Студентски труд“ , който е част от Дирекция „Бюро по труда“ към Агенцията по заетостта. Офисът им се намира в Студентска община. Там се прави индивидуална регистрация на всеки студент и спрямо постъпилите работни места се сигнализира на студентите. Като цяло бюрото „Студентски труд“ се стреми да намери работа на студентите по изучаваната от тях специалност.
- Новият сайт bg.ceevee.com предоставя много подходящи за студенти позиции.
- Качи CV-то си на mycv.bg и сайтът ще търси работа за теб.
- В най-големият портал с обяви за работа jobs.bg има много предложения, подходящи за студенти.
Повечето университети имат свои кариерни центрове (виж careercenters.staj.bg). Смисълът им е да осъществяват връзката между бизнеса и профила, който има университетът. В тях работодателите дават своите заявки за стажантски места. Стажът е практическо обучение по специалността, временна работа (обикновено межди 1 и 3 месеца) и не винаги се заплаща, но ще ти е полезен, защото ще придобиеш ключови за бъдещата ти работа умения. Най-ценният портал за стажове е staj.bg.
Много ще ти е полезно също да посетиш следващите Дни на кариерата. Провеждат се от някои фирми, посредници на работодателите и младежите. Тези събития са няколкодневни, веднъж или няколко пъти в годината и обикновено се канят представители на най-големите фирми. Най-големият организатор на дни на кариерата е Jobtiger.
Някои студенти предпочитат да поработят лятото по Черноморието или пък в чужбина. В София има няколко големи агенции за work and travel (WAT), на които можеш да се довериш – Integral, Orange, Usit colours. Работният период обикновено продължава между 2 и 4 месеца, като можеш да си оставиш и 1-2 седмици за пътуване за удоволствие. Най-популярните дестинации са САЩ, Великобритания, Испания, Гърция. За да информират студентите, WAT агенциите организират изложения, на които работодателите представят свободните си позиции и на място одобряват или не кандидатите (които трябва да са подготвени със съответните документи). И тук повечето работни места са за неспециалисти – най-често в хотели, ресторанти, магазини, а заплащането е почасово. Работата в чужбина крие своите рисковете, но пък е незабравимо преживяване, което те кара бързо да пораснеш, защото трябва да се грижиш сам за себе си в чужда страна. Обикновено WAT агенциите ти осигуряват жилище и една почасова работа. Ако имаш време, енергия и малко доза късмет, може да си намериш и втора, и трета.
Друг начин да припечелиш нещо е сериозно да учиш. Има много варианти за стипендии за успех или заслуги:
- Държавни стипендии от МОМН: попълваш формуляр за кандидатстване за стипендия – онлайн или хартиен от съответния отдел в университет;
- Европейски стипендии – всички стъпки за кандидатстването са обяснени на страницата eurostipendii.mon.bg;
- Стипендии на фондация „Еврика“ за научно-изследователски постижения, участия в конференции, симпозиуми и др.
- Конкурси за есета и др. – публикуват се в akademika.bg.
Чудесен начин да отработиш качества, да научиш нови неща и да си полезен на обществото е доброволчеството. „Доброволците не винаги имат свободно време, те просто имат сърце“, казва Елизабет Андрю. 2011 година бе европейска година на доброволчеството, което само по себе си е младежко качество – на отворените сърца, които искат да се борят алтруистично за осъществяването на кауза, която намират за важна. Много младежи се включват в различни доброволчески програми – свързани с развитието на гражданско общество, екологията, социалните дейности, интеграцията на мигранти и хора с увреждания, здравеопазването, културата. За да провериш къде би могъл да бъдеш полезен, проверявай сайтовете на Си Ви Ес – България, Българския червен кръст, както и новия вълнуващ проект TimeHeroes.
Добре е също да знаеш, че повечето университети имат информационен център, към който можеш да се обърнеш за въпроси, свързани с различни конкурси, проекти и програми, по които искаш да кадидатстваш, предстоящи конфренеции, симпозиуми, кръгли маси и други събития от университетския живот.